Strong Man

W tym sporcie nie liczy się to, czy jesteś mały i gruby czy duży i chudy, czy masz lat 15, czy 50, w tym sporcie liczy się po prostu Twoja siła. I nie chodzi tu bynajmniej o siłę na pokaz w stylu fitness, lecz o prawdziwy pokaz siły.. Jeśli nie udłwigniesz beczki o wadze 50 kg albo powali cię belka o ciężarze trzykrotnie większym to po prostu odpadasz zgry, nieważne, czy Twój biceps ma 30 czy 50 cm, czy trenujesz już od kilku lat, czy dopiero zaczynasz o tym myśleć. A jest o czy myśleć…

Na pomysł urozmaicenia sobie życia wpadli, znani ze swej niespotykanej siły, farmerzy ze Szkocji. Wszak to właśnie w tym kraju od wieków ludność wiejska bawiła się na pokazach siły i zręczności, obserwując rzuty kłodami i dłwiganie kamieni. I, mimo że nieoficjalne zawody siłaczy odbywały się już w latach 20 naszego wieku i że konkurencją tą zaczęło interesować się coraz więcej osób, dopiero w roku 1981 powstała w Anglii Międzynarodowa Federacja Sportów Siłowych (IFSA), która usankcjonowała Stron g Man jako dziedzinę sportu i ujednoliciła przepisy. I kiedy już się okazało, że Stron g Man zdobywa na całym świecie coraz większą popularność, kiedy zorganizowano pierwsze Mistrzostwa Świata i kiedy BBC i Eurosport zaczęły nadawać godzinne relacje z zawodów, to wtedy właśnie Stron g Man trafił do Polski.

Pierwsza impreza odbyła się w roku 1998 i od tego czasu zorganizowano ponad 100 imprez Strong Man w całym kraju. Początkowo organizatorzy sami szukali zawodników, dzwonili po znajomych i szukali silnych mężczyzn, chcących sprawdzić swoja siłę, półniej kandydaci zgłaszali się już sami. Krokiem milowym w karierze tej dyscypliny w Polsce były I Mistrzostwa Polski Strong Man, które odbyły się w 20 lutego 1999 w hali Olivia i które zgromadziły wielką rzeszę widzów. Zawody obserwowało ok. 3 000 ludzi, a przebieg zmagań siłaczy i niespotykane konkurencje wzbudziły wśród publiczności olbrzymie emocje. Prestiżu zawodom dodał fakt, że honorowy patronat objął ówczesny Minister Sportu Jacek Dębski, który przywiózł dla organizatorów list od premiera RP Jerzego Buzka. I tak od tego czasu emocje nie opadały, gdyż imprez było coraz więcej, i to nie tylko tych krajowych. Polacy, jeszcze występujący amatorsko, postanowili zmierzyć się z najlepszymi zawodowcami, a okazją do tego były Drużynowe Mistrzostwa Świata w Chinach, w październiku 1999. I choć zawody wygrali Finowie, a polscy zawodnicy zajęli trzecie miejsce, to i tak była to rewolucja polskiego Strong Man, bo okazało się, że nasi siłacze mogą śmiało konkurować na arenie międzynarodowej iże prawda jest, że w tym sporcie nie liczy się to, kim jesteś, ale co właściwie potrafisz. Wyjazd do Chin zaowocował licznymi zaproszeniami na zawody międzynarodowe organizowane przez Federację Międzynarodową IFSA. Strong Man Polska, czyli stowarzyszenie sportowe organizujące zawody siłaczy w Polsce zostało członkiem Międzynarodowej Federacji IFSA i otrzymało również propozycję organizacji GRAND PRIX POLSKI w ramach trasy światowej Strong Man.

Od tej pory polscy strongmani zaczęli zmagać się z najlepszymi na świecie.

Konkurencje

 • SPACER BUSZMENA – PRZENOSZENIE PUSZEK NA GRYFIE OD SZTANGI (300 KG)
  Zawodnik podchodzi do drążka, do którego przymocowane są dwa ciężary. Zakłada drążek na barki. Na znak sędziego unosi go i rozpoczyna spacer z obciążeniem. Wygrywa zawodnik, który przejdzie największą ilość metrów.
 • SPACER FARMERA
  Zawodnik podchodzi do walizek o wadze 120 kg każda i na znak sędziego przenosi je na dystansie 30m. Wygrywa ten, który najdalej doniesie walizki nie dotykając nimi podłoża.
 • WYPYCHANIE Z KOŁA
  Dwóch zawodników stoi naprzeciw siebie w kole o średnicy 8m. Na znak sędziego
  każdy z nich chwyta belkę za uchwyty umieszczone na końcach belki. Konkurencja polega na wypchnięciu przeciwnika poza okrąg. Przed konkurencją odbywa się losowanie par. Konkurencja odbywa się systemem pucharowym
  (3 zwycięzców walczy z sobą, podobnie 3 przegranych).
 • WAGA PŁACZU – TRZYMANIE CIĘŻARÓW (PUSZKI LUB KEGI, OK. 20 KG KAŻDY) NA CZAS
  Zawodnik trzyma podchwytem ciężar na wyprostowanych ramionach skierowanych w bok. Wygrywa ten, który jak najdłużej utrzyma obciążenie.
 • RZUT DREWNIANĄ BELKĄ (LUB PUSZKĄ ALBO KEGĄ) NA ODLEGŁOŚĆ
  Zawodnik na znak sędziego rzuca przed siebie belkę o wadze 35 kg i długości 220cm. Dwa podejścia, punktowany jest najlepszy wynik. Technika rzutu jest dowolna, wygrywa ten, który uzyska największą odległość.
 • ZEGAR – PRZENOSZENIE CIĘŻARU (ok. 300 KG) PO OBWODZIE KOŁA
  Na znak sędziego zawodnik podnosi belkę i idzie z nią po obwodzie koła. Wygrywa zawodnik, który przejdzie największą ilość metrów. Konsttukcja zbudowana jest z belki o dl. 4m, do której podwieszony jest ciężar. Jeden koniec belki przymocowany jest do betonowego filaru o wys. 150cm, na którym umieszczone jest łożysko obrotowe, drugi koniec unosi zawodnik.
 • RZUT PUSTĄ BECZKĄ O WADZE 11KG NA WYSOKOŚĆ
  Zawodnik na znak sędziego rzuca w górę pustą beczkę o wadze 11kg. Technika rzutu dowolna, wygrywa ten, kto rzuci najwyżej. Dwa podejścia, punktowany najlepszy wynik.
 • ZAŁADUNEK CIĘŻARÓW NA PODEST
  Ciężary (od 60 do 100 kg) znajdują się na ziemi koło podestu. Zawodnik na znak sędziego rozpoczyna wrzucanie ich na podest o wysokości 150cm. Kolejność wrzucania ciężarów jest dowolna.
 • PRZECIĄGANIE SAMOCHODU
  Na znak sędziego zawodnik podnosi linę przymocowana do samochodu. Zarzuca ją na plecy i zaczyna przeciągać samochód idąc przodem na dystansie 20 m. Konkurencja na czas.
 • WYCISKANIE NA BARKI (MASZYNA) + PUSZKA
  Zawodnik wyciska ciężar o wadze 130 kg do pełnego wyprostu ramion. Wolno wybijać nogami. Zwycięża ten, który uzyska największa liczbę powtórzeń.
 • PRZETACZANIE OPONY
  Zawodnik na znak sędziego chwyta oponę (ok. 350kg) i przewracając ją idzie w kierunku mety. Dystans (20-40 metrów) musi pokonać w jak najkrótszym czasie. Nie wolno opony toczyć.
 • MARTWY CIĄG
  Zawodnik unosi platformę z obciążeniem z wysokości 45 cm do pełnego wyprostu tułowia. Ciężary będą zwiększane przez sędziego. Zawodnicy mają nieograniczoną ilość podejść. Wygrywa zawodnik, który podniesie największy ciężar

Comments are closed.